Zühtü Müridoğlu’nun 50. yıl heykeli 100. yılda tamamlandı

Cumhuriyet’in ilk heykel sanatçılarından Zühtü Müridoğlu Cumhuriyet’in 50’nci yılı için bir heykel tasarladı, ancak bütçe yetmediği için heykeli tamamlayamadı. Heykel, 50 yıl sonra, Cumhuriyet’in 100’ncü yılında tamamlandı. Heykel, 6 Mart Çarşamba günü gerçekleşecek bir törenle, İstanbul Resim ve Heykel Müzesi önünde halka açılacak.

Zühtü Müridoğlu, Cumhuriyet tarihinin heykel eğitimi almış, yurt dışına gönderilen ilk kuşak sanatçılardandı. 1906 doğumlu sanatçı, 1924’te o da Sanayi-i Nefise Mektebi öğrencisi oldu. Okulun heykel bölümünün ilk öğrencisi hocası İhsan Özsoy’un yönlendirmesiyle kısa süre sonra heykele yoğunlaşmaya karar verdi.

1928 yılında Sanayi-i Nefise Mektebi’nde eğitimini tamamlayan Müridoğlu Avrupa bursu kazanarak Paris’e gitti.

Türkiye’ye döndükten sonra 1936 yılında İstanbul Arkeoloji Müzesi heykeltıraşlığına getirilen sanatçı pek çok sergi açtı, Türk heykelciliğinde öncü isimlerden oldu. ‘Osman Hamdi Bey Büstü’ başta olmak üzere anıt heykeller de yapan sanatçı Anıtkabir kabartmalarından Dumlupınar’a, Muş Atatürk Anıtı’nı ve Büyükada Atatürk Anıtı’na da imza attı.

Müridoğlu Cumhuriyetin 50’nci yılı için bir heykel tasarlamıştı ancak bütçe sıkıntısı nedeniyle heykelin bronz dökümünü yaptıramadı. Aradan 50 yıl daha geçtikten sonra Cumhuriyetin 100’üncü yılı anısına bir banka tarafından destek sağlandı. Heykel bronz döküm olarak hazırlandı.

BİLİM KURULU KARARLARIYLA YÜRÜTÜLDÜ

10 Haber’deki habere göre, dört metre yüksekliğinde, yuvarlak sütun formundaki heykelin çizim, fotoğraf, belgeleme, kalıbının alınması, bronzunun dökülmesi çalışmasının her aşaması Rahmi Aksungur, Aykut Köksal, Ferit Özşen, Fatma Akyürek ve Hasan Karakaya’dan oluşan Bilim Kurulu kararlarıyla yürütüldü.

Müridoğlu’nun yıllar sonra tamamlanan çalışması İstanbul Resim ve Heykel Müzesi önünde sergilenecek.

Heykel, 6 Mart Çarşamba günü saat 18.30’da törenle açılacak.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x